Likwidacja grzyba w domu oraz mieszkaniu

Zaatakowanie grzybami pleśniowymi jest problemem wielu domów w Polsce, jest również szybko rosnącym niebezpieczeństwem dla budynków i zdrowia mieszkańców, dla komfortu mieszkania i utrzymania jego wartości. Jest to złożony problem, który kompetentnie rozwiąże Firma Waldeko zajmująca się odgrzybianiem budynków. Analizujemy przyczyny, informujemy o oddziaływaniu i proponujemy podjęcie odpowiednich kroków zaradczych, jednocześnie oferując atrakcyjne ceny naszych usług.

Grzyby pleśniowe: szpetne. I bardzo niebezpieczne.

odgrzybianie domu - usuwanie grzyba


Stęchły zapach, zły klimat w pomieszczeniu, czarne plamy na ścianach, w kątach pomieszczeń i na meblach. Wyraźny znak występowania grzybów pleśniowych. Grzyb pleśniowy jest właściwie zbiorowym określeniem dla około 180.000 gatunków, które nas stale otaczają. Większość z nich niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Tymczasem udowodniono naukowo, że mogą one wywołać cały szereg chorób, od alergii i astmy poprzez chroniczne stany wyczerpania aż do reumatyzmu. Organizm człowieka ogólnie toleruje naturalne obciążenie grzybami pleśniowymi. W budynkach zaatakowanych przez grzyby pleśniowe to obciążenie wzrasta jednak dramatycznie, wywołując ryzyko zachorowania. Likwidacja pleśni na ścianie jest zatem konieczna.

Grzyby pleśniowe znajdują pożywienie i dobre warunki do życia tam, gdzie jest wilgotno. Jeśli uda się osiągnąć odpowiedni stopień suchości, giną. Likwidacja grzyba w mieszkaniu musi być zatem rozpoczęta od zlikwidowania wilgoci. I na tym się to w wielu wypadkach kończy. Ciągle jeszcze dotknięci tym problemem i mało zorientowani fachowcy próbują pozbyć się grzybów pleśniowych w najprostszy sposób: popryskać chemicznym koktajlem ze sklepu budowlanego i gotowe. Może się to udać, ale szanse na powodzenie są naprawdę znikome. Z reguły grzyb pleśniowy pojawia się za jakiś czas ponownie. To, co zostaje, to dodatkowe chemiczne obciążenie środkami zwalczającymi grzyby pleśniowe i przekonanie, że złożonego problemu nie da się rozwiązać w prosty sposób.

Technologia budowlana a powstawanie grzybów i pleśni

Wcześniej wszystko było gorzej. Ale prościej…
A druga przyczyna zwiększenia wilgotności i występowania grzybów pleśniowych? Właśnie postęp w technologii budowlanej! Tu podajemy kilka przykładów:

 • Stosowane wcześniej materiały budowlane, takie jak glina czy drewno, osiągają przy dyfuzji pary i pochłanianiu pary wodnej daleko lepsze wartości niż nowoczesne materiały budowlane takie jak na przykład beton, polistyren itp.
 • Wysoki poziom domieszek z tworzyw sztucznych w farbach dyspersyjnych i w tapetach ogranicza regulację wilgotności poprzez powierzchnie ścian w przeciwieństwie do stosowanych wcześniej materiałów takich jak farby wapienne, kredowe czy klejowe.
 • Stare jednoszybowe okna zapewniają „automatyczną“ wymianę powietrza z powodu wyraźnie mniej szczelnych fug pomiędzy ramami a szybami. Dzisiejsze izolowane oszklenia są często za szczelne. Właśnie w starym budownictwie nie przedstawiają już najzimniejszych stref temperatury. Powierzchnie ścian są dużo zimniejsze i z tego powodu zagrożone są wilgocią i pojawieniem się grzybów pleśniowych.
 • Tam, gdzie nie sięgają środki zapobiegawcze lub tam, gdzie ich stosowanie  nie jest możliwe, musi nastąpić poprawa na drodze konstruktywnej, gdyż nie zawsze można naprawić błędy techniczne. Cel brzmi więc następująco: elementy budowlane muszą być w odniesieniu do izolacji ciepła i wilgotności tak dobrane, że ani na ścianie wewnątrz (kondensat powierzchniowy ) ani wewnątrz elementu budowlanego ( punkt rosy ) nie powstaną niebezpieczne ilości skroplin.

Przyczyny pojawiania się grzybów i pleśni

Głóna przyczyna pojawienia się grzyba pleśniowego: wilgoć.
Wilgoć, a więc pożywienie grzyba pleśniowego, dostaje się do domu w różnoraki sposób:

 • Wilgoć przenikająca z zewnątrz - deszcz, śnieg i woda drenażowa
 • Wilgoć pochodząca z wewnątrz  - kondensacja

Sytuacja standardowa: woda z cieplejszego powietrza, gdy tylko osiągnie punkt skroplenia, skrapla się na zimnym, względnie zimniejszym materiale

Zła izolacja – duże prawdopodobieństwo rozwoju grzybów pleśniowych

Zimne pomieszczenia są zasadniczo bardziej podatne na wystąpienie grzybów pleśniowych, gdyż ciepłe powietrze może lepiej magazynować wilgoć. Przy złej izolacji cieplnej staje się szybko zimno z powodu wysokich strat ciepła. To z kolei prowadzi do wychłodzenia powierzchni ścian. Jeśli jest ona niższa niż 12,3 stopnia C (przy zwykłej temperaturze w pomieszczeniu 20 stopni C wilgotność powietrza wynosi 50%), zostaje osiągnięta temperatura korzystna dla rozwoju grzybów pleśniowych. Powstaje wilgoć i grzyb pleśniowy.

Jak postępować w mieszkaniu aby ustrzec się grzybów i pleśni?

Zmienić postępowanie czy dom?

Przyczyną numer jeden stale rosnącego zagrożenia powstaniem grzyba pleśniowego jest rosnący komfort mieszkania – z pralkami, saunami, łazienkami itp. wzrasta również znacząco zużycie wody. Ale postępując świadomie, możemy tego niebezpieczeństwa w wielu wypadkach uniknąć poprzez wytwarzanie mniejszej ilości wilgoci. Nie należy suszyć prania w domu, należy zredukować ilość roślin doniczkowych, zrezygnować z nawilżaczy umieszczanych na kaloryferach. A na zakończenie regularnie wietrzyć pomieszczenia (nie wystarczy uchylić okna). Trzy razy dziennie na pięć do dziesięciu minut należy szeroko otworzyć okna i dokładnie przewietrzyć pomieszczenia.

Likwidowanie grzyba pleśniowego

Po odkryciu grzyba pleśniowego w domu bardzo ważne jest zasięgnięcie rady u specjalisty w dziedzinie usuwania tego problemu, który wraz z Państwem opracuje koncepcję, na podstawie której można będzie dopiero przedsięwziąć dalsze kroki. Na podstawie wizji lokalnej wystawimy protokół, w którym przedstawimy przyczyny powstania szkód. Proces likwidowania grzyba pleśniowego zależy bowiem głównie od gatunku i rodzaju grzyba oraz od tego, jaki materiał budowlany został przez niego zaatakowany. Pierwszym obowiązkiem z punktu widzenia higieny budowy jest podjęcie kroków, które zatrzymają wzrost pleśni. Ważne jest zatem zbadanie przyczyn jej powstania, dzięki któremu likwidacja grzyba w domu będzie skuteczna.

Na podstawie wizji lokalnej wystawimy protokół, w którym przedstawimy przyczyny powstania szkód.

Proces likwidowania grzyba pleśniowego zależy bowiem głównie od gatunku i rodzaju grzyba oraz od tego, jaki materiał budowlany został przez niego zaatakowany.

Pierwszym obowiązkiem z punktu widzenia higieny budowy jest podjęcie kroków, które zatrzymają wzrost pleśni. Ważne jest zbadanie przyczyn jej powstania.

Zawilgocenie elementów budowlanych może mieć następujące przyczyny:

 • mostki cieplne na ścianach zewnętrznych, na sufitach lub w podłogach,
 • za mała izolacja cieplna,
 • za słabe ogrzewanie,
 • za słabe wietrzenie,
 • za duża wilgotność spowodowana użytkowaniem ( np. gotowanie, branie prysznica, suszenie prania ),
 • inne podobne czynniki.

Likwidacja grzyba i pleśni przez firmę Waldeko

Proponujemy:

 • Likwidowanie grzyba pleśniowego (odgrzybianie) zgodnie z najnowszym technicznym standardem i najnowszymi technicznymi regułami stosowania substancji biologicznych.
 • Głównym celem w procesie usuwania grzyba jest długotrwałe wykluczenie obciążenia powietrza w pomieszczeniu zarodnikami grzyba. Udowodniono, że zarodniki grzybów są zagrożeniem dla zdrowia. Przy likwidowaniu grzyba należy całkowicie i fachowo usunąć istniejącą biomasę grzyba.
 • Nasz system zapewnia dodatkowo poza zakończoną sukcesem likwidacją grzyba nieobciążanie otoczenia mieszkańców żadnymi zapachami czy szkodliwymi substancjami.
 • Likwidacja grzyba następuje w przeciągu kilku godzin, toteż koszty nie są wysokie.
 • Mur zostaje zakonserwowany przeciwko ponownemu osiedleniu się na nim grzyba i może zostać na nowo wytapetowany lub pokryty innymi oblicówkami. Jest to jedyny system, na którym można ponownie tapetować ścianę.

Specyfika usługi:

 1. Jedyna na rynku, ponieważ opiera sie na samodzielnie opracowanych rozwiązaniach i metodach pracy.
 2. Jedyna metoda z nieograniczonym wykończeniem ścian.
 3. Efekt likwidacji grzyba pleśniowego może pozostać na ścianie bez konieczności położenia nowego tynku.
 4. Brak obciążenia zapachami czy substancjami szkodliwymi.
 5. Zagrzybione wcześniej pomieszczenia nadają sie do natychmiastowego zamieszkania.
 6. Poprzez przefiltrowanie powietrza w pomieszczeniu i usunięcie najmniejszych cząstek przez precyzyjne czyszczenie, po zakończeniu naszej pracy w powietrzu i na wyposażeniu pomieszczenia nie ma grożących zachorowaniami zarodników grzyba.

Przykłady szkód spowodowanych przez grzyby pleśniowe

Usługi wykonujemy na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu!

Odpowiemy na Państwa pytania, rozwiejemy wątpliwości oraz przygotujemy szczegółowe wyceny.

509 032 022