Zaatakowanie grzybami pleśniowymi jest problemem wielu domów w Polsce, jest również szybko rosnącym niebezpieczeństwem dla budynków i zdrowia mieszkańców, dla komfortu mieszkania i utrzymania jego wartości. Jest to złożony problem, który kompetentnie rozwiąże Firma Waldeko zajmująca się odgrzybianiem budynków. Analizujemy przyczyny, informujemy o oddziaływaniu i proponujemy podjęcie odpowiednich kroków zaradczych, jednocześnie oferując atrakcyjne ceny naszych usług.
Grzyby pleśniowe: szpetne. I bardzo niebezpieczne.
Stęchły zapach, zły klimat w pomieszczeniu, czarne plamy na ścianach, w kątach pomieszczeń i na meblach. Wyraźny znak występowania grzybów pleśniowych. Grzyb pleśniowy jest właściwie zbiorowym określeniem dla około 180.000 gatunków, które nas stale otaczają. Większość z nich niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Tymczasem udowodniono naukowo, że mogą one wywołać cały szereg chorób, od alergii i astmy poprzez chroniczne stany wyczerpania aż do reumatyzmu. Organizm człowieka ogólnie toleruje naturalne obciążenie grzybami pleśniowymi. W budynkach zaatakowanych przez grzyby pleśniowe to obciążenie wzrasta jednak dramatycznie, wywołując ryzyko zachorowania. Likwidacja pleśni na ścianie jest zatem konieczna.
Grzyby pleśniowe znajdują pożywienie i dobre warunki do życia tam, gdzie jest wilgotno. Jeśli uda się osiągnąć odpowiedni stopień suchości, giną. Likwidacja grzyba w mieszkaniu musi być zatem rozpoczęta od zlikwidowania wilgoci. I na tym się to w wielu wypadkach kończy. Ciągle jeszcze dotknięci tym problemem i mało zorientowani fachowcy próbują pozbyć się grzybów pleśniowych w najprostszy sposób: popryskać chemicznym koktajlem ze sklepu budowlanego i gotowe. Może się to udać, ale szanse na powodzenie są naprawdę znikome. Z reguły grzyb pleśniowy pojawia się za jakiś czas ponownie. To, co zostaje, to dodatkowe chemiczne obciążenie środkami zwalczającymi grzyby pleśniowe i przekonanie, że złożonego problemu nie da się rozwiązać w prosty sposób.
Wcześniej wszystko było gorzej. Ale prościej…
A druga przyczyna zwiększenia wilgotności i występowania grzybów pleśniowych? Właśnie postęp w technologii budowlanej! Tu podajemy kilka przykładów:
Głóna przyczyna pojawienia się grzyba pleśniowego: wilgoć.
Wilgoć, a więc pożywienie grzyba pleśniowego, dostaje się do domu w różnoraki sposób:
Sytuacja standardowa: woda z cieplejszego powietrza, gdy tylko osiągnie punkt skroplenia, skrapla się na zimnym, względnie zimniejszym materiale
Zła izolacja – duże prawdopodobieństwo rozwoju grzybów pleśniowych
Zimne pomieszczenia są zasadniczo bardziej podatne na wystąpienie grzybów pleśniowych, gdyż ciepłe powietrze może lepiej magazynować wilgoć. Przy złej izolacji cieplnej staje się szybko zimno z powodu wysokich strat ciepła. To z kolei prowadzi do wychłodzenia powierzchni ścian. Jeśli jest ona niższa niż 12,3 stopnia C (przy zwykłej temperaturze w pomieszczeniu 20 stopni C wilgotność powietrza wynosi 50%), zostaje osiągnięta temperatura korzystna dla rozwoju grzybów pleśniowych. Powstaje wilgoć i grzyb pleśniowy.
Zmienić postępowanie czy dom?
Przyczyną numer jeden stale rosnącego zagrożenia powstaniem grzyba pleśniowego jest rosnący komfort mieszkania – z pralkami, saunami, łazienkami itp. wzrasta również znacząco zużycie wody. Ale postępując świadomie, możemy tego niebezpieczeństwa w wielu wypadkach uniknąć poprzez wytwarzanie mniejszej ilości wilgoci. Nie należy suszyć prania w domu, należy zredukować ilość roślin doniczkowych, zrezygnować z nawilżaczy umieszczanych na kaloryferach. A na zakończenie regularnie wietrzyć pomieszczenia (nie wystarczy uchylić okna). Trzy razy dziennie na pięć do dziesięciu minut należy szeroko otworzyć okna i dokładnie przewietrzyć pomieszczenia.
Po odkryciu grzyba pleśniowego w domu bardzo ważne jest zasięgnięcie rady u specjalisty w dziedzinie usuwania tego problemu, który wraz z Państwem opracuje koncepcję, na podstawie której można będzie dopiero przedsięwziąć dalsze kroki. Na podstawie wizji lokalnej wystawimy protokół, w którym przedstawimy przyczyny powstania szkód. Proces likwidowania grzyba pleśniowego zależy bowiem głównie od gatunku i rodzaju grzyba oraz od tego, jaki materiał budowlany został przez niego zaatakowany. Pierwszym obowiązkiem z punktu widzenia higieny budowy jest podjęcie kroków, które zatrzymają wzrost pleśni. Ważne jest zatem zbadanie przyczyn jej powstania, dzięki któremu likwidacja grzyba w domu będzie skuteczna.
Na podstawie wizji lokalnej wystawimy protokół, w którym przedstawimy przyczyny powstania szkód.
Proces likwidowania grzyba pleśniowego zależy bowiem głównie od gatunku i rodzaju grzyba oraz od tego, jaki materiał budowlany został przez niego zaatakowany.
Pierwszym obowiązkiem z punktu widzenia higieny budowy jest podjęcie kroków, które zatrzymają wzrost pleśni. Ważne jest zbadanie przyczyn jej powstania.
Zawilgocenie elementów budowlanych może mieć następujące przyczyny:
Proponujemy:
Specyfika usługi:
Oferta
Odpowiemy na Państwa pytania, rozwiejemy wątpliwości oraz przygotujemy szczegółowe wyceny.